Description
D-LINK Desktop Switch 5 Port 10/100 Mbps DES-1005C price in Kenya
D-LINK Desktop Switch 5 Port 10/100 Mbps DES-1005C price in Kenya is ksh.1,399 both online and at the physical shop. Some of its key features include;
- 5 high-speed Fast Ethernet ports
- Innovative D-Link Green energy saving features
- Fanless design for silent operation
- With data transfer speeds of up to 200 Mbps at full duplex, these switches are ideal for quick file transfers, online gaming and smooth streaming media
- They feature easy-to-access Ethernet ports with LED indicators per port to easily distinguish link status.
- Auto MDI/MDIX crossover makes connection an easy task. Just plug in your cables and you’re ready to go.
- It gives you five 10/100 Mbps ports that enable you to easily expand your network.
- provides a quick way to upgrade your network to fast connectivity
| Brand | D-LINK |
| Model Number | DES-1005C |
| Part Number | N/A |
| Model Name | D-LINK Desktop Switch 5 Port |
| 100Base-TX Interface | 5 |
| Color | white |
| Auto MDI/MDIX | YES |
| Switching Capacity | 1 Gbps |
| Max. Packet Forwarding Rate | 0.74 Mpps |
| Store & Forwarding Forwading | YES |
| Dimension | 88x48x21.45mm |
| Weight | 0.0434 kg |
| Operation Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | – 40 ~ 70 °C |
| Operation Humidity | 10% ~ 90% RH |
| Fan | Fanless |
| Energy Efficient Ethernet (EEE) | yes |
| Power Saving By Link Status | yes |
| MAC Address Table Size | 2,000 |
| 802.3x Flow Control | Yes |
| Head-of-Line (HOL) Blocking Prevention | yes |
| Jumbo Frame | 2048 bytes |










Reviews
There are no reviews yet