Description
D-LINK 8 PORT 10/100/1000 Unmanaged Gigabit Desktop Switch DGS 108/1008A price in Kenya
D-LINK 8 PORT 10/100/1000 Unmanaged Gigabit Desktop Switch DGS 108/1008A price in Kenya is Ksh.3,899 both online and at the physical shop. Some of its key features include;
- 8high-speed Fast Ethernet ports
- Innovative D-Link Green energy saving features
- Fanless design for silent operation
- With data transfer speeds of up to 200 Mbps at full duplex, these switches are ideal for quick file transfers, online gaming and smooth streaming media
- They feature easy-to-access Ethernet ports with LED indicators per port to easily distinguish link status.
- Auto MDI/MDIX crossover makes connection an easy task. Just plug in your cables and you’re ready to go.
- It gives you five 10/100 Mbps ports that enable you to easily expand your network.
- provides a quick way to upgrade your network to fast connectivity
| Brand | D-LINK |
| Model Number | DGS-1008A |
| Part Number | N/A |
| Model Name | D-LINK Desktop Switch 8 Port |
| 100Base-TX Interface | 16 |
| Color | black |
| Auto MDI/MDIX | YES |
| Switching Capacity | 16 Gbps |
| Max. Packet Forwarding Rate | 11.9Mpps |
| Max power cnsumption | 4.80w |
| Dimension | 155.7 × 122 × 41 mm |
| Weight | 0.13 kg |
| Operation Temperature | 0 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | – 40 ~ 70 °C |
| Operation Humidity | 10% ~ 90% RH |
| Fan | Fanless |
| Energy Efficient Ethernet (EEE) | yes |
| Packet Buffer Size | 192Kbytes |
| Flash memory size |
64kbytes |
| power saving by cable length |
yes |
| Air discharge | 8kv |
| Power Input | AC: 100V ~ 240V |










Reviews
There are no reviews yet