Description
Apple iPhone 13 Pro Max 6gb 256gb Price in Kenya
Apple iPhone 13 Pro Max 6gb 256gb price is between Ksh.163,999 at Avechi Kenya both online and at the physical shop. Released in September 2021. Available in Graphite, Gold, Silver, Sierra Blue, Alpine Green color options.
Cameras
There is a 4-rear camera setup that consists of a 12 MP main camera, 12MP telephoto lens, 12MP ultrawide and TOF 3D LiDAR scanner. There is a dual 12MP camera along with a SL 3D biometrics sensor at the front.
Display
iPhone 13 Pro Max comes with an impressive 6.7-inch Super Retina XDR OLED capacitive touchscreen panel that has a resolution of 1284 x 2778 pixels. The screen is protected by scratch-resistant glass.
Performance and Storage
The smartphone runs iOS 15, upgradable to iOS 15.1, powered by Apple A15 Bionic processor, coupled with 6GB RAM. For the internal storage of the phone, it has 128GB/256GB/512GB and 1TB storage versions.
Battery and Other Noteworthy Specs
Powered by a non-removable Li-Ion 4352mAh battery with 27W fast-charging support and Qi magnetic fast wireless charging. Additionally, connectivity options on the phone include Lightning, USB 2.0, NFC, Bluetooth, Wi-Fi, Face ID and 5G.
| Brand | Apple |
| Front Camera | 12MP+SL 3D |
| Back Camera | 12MP+12MP+12MP |
| Display | 6.1″ inch |
| OS | iOS 15 |
| RAM | 6GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM and eSIM)Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5 mm Jack | No |
| USB Port | Lightning, USB 2.0 |
| Sensors | Face ID |
| Battery | Li-Ion 4352 mAh, non-removable |
| Color | Graphite, Gold, Silver, Sierra Blue, Alpine Green |








Reviews
There are no reviews yet