Description
Amazon 8″ Fire HD 8 32GB Tablet Price in Kenya
Amazon 8″ Fire 8 HD 32GB Tablet price in Kenya is Ksh.15,099 both online and at the physical shop. It comes with a 1-year warranty. Some of its key features include;
- 8.0” Touch display
- 32GB Internal storage
- Weight 202 mm x 137 mm x 9.7 mm
- Up to 12 hours of reading
- Fast and responsive
- USB-C power adapter
- 3.5mm stereo jack
- Has Alexa built-in
- Quad-core 2.0 GHz
| Brand | Amazon |
| Front Camera | 2MP |
| Back Camera | 2MP |
| Display | 8.0″ inch |
| Processor | Quad-core 2.0 GHz |
| RAM | 3GB |
| Internal Storage | 32GB |
| Memory Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Audio | Dual speakers |
| Connectivity | Wife, Bluetooth |
| Android | 11 |
| USB Port | USB-C (2.0) |
| Fingerprint Sensor | NO |
| Battery Life | Up to 12 hours of reading, browsing the web, watching video, and listening to music. Battery life will vary based on device settings, usage, and other factors such as web browsing and downloading content. Certain software features or apps may reduce battery life. |
| Colors | Black, Twilight Blue, Plum, White |










Reviews
There are no reviews yet