Description
Xiaomi TV Max 100 QLED Price In Kenya
Xiaomi TV Max 100 QLED Price In Kenya is ksh 247,499 both online and at the physical shop. It comes with a one year warranty.
Display, dimensions and weight
This TV has a high definition resolution of 3840 x 2160 pixels that does not cause any harm to the eyes of the viewer.
Processing and storage
This Xiaomi tv processing unit Mali-G52 (2EE) MC1. The RAM is 3GB and the internal storage is 32GB ideal for holding several applications.
Connectivity and speakers
Xiaomi TV Max 100 QLED supports 5.0 Bluetooth connectivity which can connect with other devices like a phone or a Bluetooth 5.0 speaker. It can also connect wirelessly to wifi or through ethernet. Supports DVB-T2 for watching local tv channels.
Design and speakers
The tv comes with the latest frameless design. it has a wide base for fixing the stands. The tv comes with low-watt consumption speakers and supports Dolby audio.
| Brand | Xiaomi |
| Power | 90W |
| Warranty | Limited (12 months) |
| Smart TV | Yes |
| Screen Size | 100 inch |
| Sound | 2 × 15 W |
| Curved TV | No |
| Model | TV MAX |
| Screen Types | LED |
| Is Flat Screen | Yes |
| Video Encoding | MP4 |
| TV Bracket Type | Fixed, Swivel, Tilt |
| Display Resolution in pixels | 3840×2160 |
| Basic Colors | Black |
| Display Standard | 4K QLED |
| Has 3D Technology | No |
| Interfaces/Ports | 3HDMI, 1 USB, Ethernet (LAN), SPDIF (Optical Digital Audio Out), Wifi, Bluetooth |
| TV Audio Cable Type | HDMI Cable |
| What’s in the box | 1 TV, Remote with Battery, Power Cable, Manual |








Reviews
There are no reviews yet