Description
Xiaomi Poco M8 5G 8GB 512GB Price In Kenya
Xiaomi Poco M8 5G 8GB 512GB price in Kenya is KSh 32,999, both online and at the physical shop. Launched in 2026. Comes with a 1-year warranty. Available in colors Black, Green, Silver
Body and Display
Poco M8 has a 6.77-inch AMOLED display with a 120Hz refresh rate. In addition, it has dust and splash resistance. The phone Glass front, plastic back, and a plastic frame. It supports 5G network connections.
Processing and Memory
Comes with the latest Android 15, up to 4 major Android upgrades, and HyperOS 2. It is also powered by a Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm). Currently available with 8GB RAM and 512GB ROM internal memory.
Cameras
The phone has a very impressive camera. On the rear, it has a 50MP+2MP camera with an LED flash. For selfies, it has an 20MP wide camera that lets you take crystal clear photos and 1080p videos.
Battery
The phone comes with a large 5520mAh non-removable battery. The battery lets you use your phone the whole day without recharging. It also supports fast charging of 45W.
| Brand | Xiaomi |
| Front Camera | 20MP |
| Back Camera | 50MP+2MP |
| Display | 6.77″ inch |
| Processor | Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 512GB |
| Memory Card Slot | (uses shared SIM Slot) |
| SIM Card | DUAL SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, GPS, 5G |
| 3.5 mm Jack | No |
| USB Port | USB Type-C 2.0, |
| Fingerprint Sensor | Yes, (Under display) |
| Battery | Li-Po 5520 mAh, non-removable |
| Color(s) | Black, Green, Silver |







Reviews
There are no reviews yet