Description
Xiaomi Poco M4 Pro 5G 6gb 128gb Price in Kenya
Xiaomi Poco M4 Pro 5G 6gb 128gb price in Kenya is 30,000- Ksh.35,000 at Avechi, online and at the physical shop. Launched in November 2021 and is available in Poco Yellow, Power Black and Cool Blue color options.
Cameras
Comprises of a dual back camera setup of 50MP (main) and 8MP ultrawide lens respectively. For the selfie, it sports a single 16MP front shooter.
RAM and Internal Storage
Currently available in 3 variants- one with 4gb of RAM and 64gb of storage and 4gb RAM/128gb of internal storage. There is another variant with 6gb RAM/128gb internal storage.
5000mAh Li-Po Non-removable Battery
Packs a massive 5000mAh battery. The phone is equipped with 33W fast-charging.
Other Notable Features
Poco M4 Pro has a big 6.6-inch display showing 1080 x 2400 pixels resolution. The screen is protected by Corning Gorilla Glass 3. The phone has a side-mounted fingerprint sensor.
| Display | 6.6″ inch |
| Resolution | 1080 x 2400pixels |
| Back Camera | 50MP+8MP |
| Front Camera | 16MP |
| OS | Android 11 |
| RAM | 6GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Color | Poco Yellow, Power Black, Cool Blue |







Reviews
There are no reviews yet