Description
Xiaomi Poco F7 5G 12GB 512GB Price In Kenya
Xiaomi Poco F7 5G 12GB 512GB Price in Kenya is Ksh.51999 both online and at the physical shop. Comes with a 1-year warranty. Available in color Black, White, and Cyber Silver. Launched in June 2025.
Body and Display
Xiaomi Poco F7 5G Has a 6.83” AMOLED display and a 120hz refresh rate. It is IP68 rated which means it’s water and dust resistant. In addition, it comes equipped with Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 5 which protects the phone from scratches. The phone is 6.83 inches wide for better video or picture viewing. Comes equipped with a 5G Network.
Processing and Memory
The phones come with the latest Android 12 HyperOS 2. In addition, It is powered by Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4 (4 nm). Currently available in 12 GB ram and 512 GB ROM.
Cameras
Xiaomi Poco F7 5G has a very impressive camera. On the rear, it has a dual back camera of 50mp (wide),8mp( ultra-wide For selfies, the phone features a 20mp camera that allows you to capture detailed photos and clear 1080p videos
Battery
On moderate usage, the 6500mAh non-removable battery easily lasts a day or a half. It supports super-fast charging with a 90W charger. This will charge your phone to 0% to 100% in just a short while.
| Brand | Xiaomi |
| Front Camera | 20MP |
| Back Camera | 50MP+8MP |
| Display | 6.83″ inch |
| Processor | Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4 (4 nm) |
| RAM | 12GB |
| Internal Storage | 512GB |
| Memory Card Slot | NO |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, 5G Network |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | USB Type-C 2.0, OTG |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint ((under display, optical), |
| Battery | Li-Po 6500mAh, non-removable |
| Color(s) | Black, White, Cyber Silver |







4 reviews for Xiaomi Poco F7 5G 12GB 512GB
Customer Images
Griffin Omondi
Device working perfectly