Description
Xiaomi Poco F5 Pro 12GB 512GB Price in Kenya
Xiaomi Poco F5 Pro 12GB 512GB Price in Kenya is Ksh.80,999 both online and at the physical shop. Comes with a 1-year warranty. Available in color Black and White.
Body and Display
Xiaomi Poco F5 Pro Has a 6.67” AMOLED display and a 120hz refresh rate. It is IP53 rated which means it’s water and dust resistant. In addition, it comes equipped with corning gorilla glass 5 which protects the phone from scratches. The phone is 6.67” inch wide for better video or picture viewing. Comes equipped with a 5G Network.
Processing and Memory
Comes with the latest Android 13, and MIUI 14 for POCO. In addition, It is powered by Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) Currently available with 12GB ram and 512GB ROM.
Cameras
The phone has a very impressive camera, On the rear, it has a triple back camera of 64mp (wide),8mp( ultra-wide), and 2mp(macro) respectively with 4k videos. For selfies, the phone features a 16mp camera that allows you to capture detailed photos and clear 1080p videos
Battery
On moderate usage, the 5160mAh non-removable battery easily lasts a day or a half. It supports super-fast charging with a 67W charger. This will charge your phone to 0-to 100% in just 35 minutes.
| Brand | Xiaomi |
| Front Camera | 16MP |
| Back Camera | 64MP+8MP+2MP |
| Display | 6.67″ inch |
| Processor | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| RAM | 12GB |
| Internal Storage | 512GB |
| Memory Card Slot | NO |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, 5G Network |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | USB Type-C 2.0, OTG |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (under display) |
| Battery | Li-Po 5160mAh, non-removable |
| Color(s) | Black, White |









Reviews
There are no reviews yet