Description
Xiaomi Poco F3 5G 8gb 256gb Price in Kenya
Xiaomi Poco F3 5G 8gb 256gb price in Kenya is between Ksh.40, 000-Ksh.50,000 at Avechi Kenya both online and at the physical shop. Launched in March 2021.
This is the 8GB RAM 256 GB internal storage variant of Xiaomi, available in Arctic White, Night Black, Deep Ocean Blue and Moonlight Silver colors.
Cameras
Poco F3 5G has a triple back camera setup of 48MP (main), 8MP (Ultrawide) and 5MP macro lens respectively.
For the selfie, it sports a single 20MP front shooter.
RAM and Internal Storage
Xiaomi Poco F3 5G is currently available in 3 variants- one with 6gb of RAM and 128gb of storage, 8gb RAM and 128gb of internal memory and 8gb RAM 256gb of internal storage.
4520mAh Li-Po Non-removable Battery
Poco F3 packs a massive 4520mAh battery. The phone is equipped with 33W fast-charging.
Other Notable Features
Xiaomi Poco F3 has a big 6.67-inch display showing 1080 x 2400 pixels resolution.
The phone has a side-mounted fingerprint sensor.
| Display | 6.67″ inch |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Back Camera | 48MP, 8MP, 5MP |
| Front Camera | 16MP |
| Processor | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5 mm Jack | No |
| USB Port | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Fingerprint Sensor | Yes (side-mounted) |
| Battery | Li-Po 4520 mAh, non-removable |
| Color | Arctic White, Night Black, Deep Ocean Blue, Moonlight Silver |







Reviews
There are no reviews yet