Description
Xiaomi Mi Pad 5 6gb 128gb Wifi Only Price in Kenya
Xiaomi Mi Pad 5 6gb 128gb Wifi Only price in Kenya is between Ksh.40,000 -Ksh.50,000 at Avechi Kenya, online and at the physical shop. Launched in August 2021. The device is available in Cosmic Gray, Pearl White and Green color options.
Camera Set Up
The tablet’s cameras are pretty much average, though the performance is awesome. Mi Pad 5 packs a single camera at the back. The main sensor of the tablet is 13 MP and a single 8 MP front shooter for selfies. The main camera features video recording, PDAF and panorama.
11.0-Inch IPS LCD Display
The tablet has a big 11.0 inch display showing 1600 x 2560 pixels resolution. Offers wide viewing.
8720mAh Li-Po Non-removable Battery
One of the most impressive features of this tablet is its battery. Powered by an 8720mAh Li-Po battery with 33W fast charging. Other noteworthy features include: Android 11, Bluetooth 5.2 and USB Type-C.
| Display | 11.0″ inch |
| Back Camera | 13MP |
| Front Camera | 5MP |
| OS | Android 11 |
| RAM | 6GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | No |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| Network | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Po 8720 mAh, non-removable |
| Colors | Cosmic Gray, Pearl White, Green |







Reviews
There are no reviews yet