Description
Xiaomi Mi 11T 5G 8gb 256gb Price in Kenya
Xiaomi Mi 11T 5G 8gb 256gb price in Kenya is between Ksh.42, 000-Ksh.65,000 at Avechi Kenya both online and at the physical shop. Launched in September 2021.
This is the 8 GB RAM / 256 GB internal storage variant of Xiaomi, available in Meteorite Gray, Moonlight White and Celestial Blue colors.
Xiaomi Mi 11T Cameras
The phone comprises a triple back camera setup of 108MP (main), 8MP (Ultrawide) and 5MP telephoto lens respectively.
For the selfie, it sports a single 16MP front shooter.
RAM and Internal Storage
Xiaomi Mi 11T is currently available in 2 variants- one with 8gb of RAM and 128gb of storage and 8gb RAM/256gb of internal storage. Memory card slot is absent.
5000mAh Li-Po Non-removable Battery
Packs a massive 5000mAh battery. The phone is equipped with 65W fast-charging.
Other Notable Features
Mi 11T has a big 6.67-inch display showing 1080×2400 pixels resolution. The screen is protected by Corning Gorilla Glass Victus.
The phone has a side-mounted fingerprint sensor.
| Display | 6.67″ inch |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Back Camera | 108MP+8MP+5MP |
| Front Camera | 16MP |
| OS | Android 11 |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5 mm Jack | No |
| USB Port | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Color | Meteorite Gray, Moonlight White, Celestial Blue |







Reviews
There are no reviews yet