Description
Xiaomi Mi 11 12gb 256gb 5G Price in Kenya
Xiaomi Mi 11 12gb 2656gb is available in Kenya for the price of between Ksh.60,000 -Ksh.80,000 at Avechi Kenya. Mi 11 was unveiled in December 2020.
The device is available in Horizon Blue, Cloud White, Midnight Grey, Special Edition Blue, Gold and Violet colors.
6.81-Inch AMOLED Display
Xiaomi Mi 11 has a big 6.81-inch display showing 1440 x 3200 pixels resolution, 515ppi of pixel density and achieves 91.4% screen-to-body ratio.
Additionally, it packs a 120HZ refresh rate. The screen is protected by Corning Gorilla Glass Victus.
Triple Rear Camera Set Up
Mi 11 cameras are great. It packs 3 cameras at the back. The main sensor of the phone is 108 MP, 13MP Ultra wide lens and a 5MP macro lens. The phone sports a single 20 MP front shooter for selfies.
4600mAh Li-Po Non-removable Battery
Xiaomi Mi 11 is powered by a 4600mAh Li-Po battery with 55W fast charging.
Other noteworthy features include;
- Reverse charging and wireless charging
- Android 11
- NFC
- Bluetooth 5.0
- USB Type-C 2.0
- Fingerprint sensor
| Display | 6.81″ inch |
| Back Camera | 108MP+13MP+5MP |
| Front Camera | 20MP |
| OS | Android 11 |
| RAM | 12GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Po 4600 mAh, non-removable |
| Colors | Horizon Blue, Cloud White, Midnight Grey, Special Edition Blue, Gold and Violet |








Reviews
There are no reviews yet