Description
Xiaomi 15T Pro 5G Price In Kenya
Xiaomi 15T Pro 5G price in Kenya is between Ksh 90499- Ksh 99999 both online and at the physical shop. Launched in September 2025, it comes with a 1-year warranty. Available in Black, Gray, and Mocha Gold colors.
Body and Display
Xiaomi 15T Pro comes with a 6.83-inch display. Comes with an Amoled screen that allows displays to change the refresh rate dynamically depending on various conditions. On the other hand, has a resolution of 1280 x 2772 pixels which is used for better images in gaming. Has a dual SIM card holding capacity but doesn’t have a memory card slot.
Processing and Memory
Uniquely comes with processing power which is Mediatek Dimensity 9400+ (3 nm) Chipset and 3.63GHz. Has Android Android 15, HyperOS which comes with a bunch of new features and performance improvements. The phone is available in 12GB 512GB.
Cameras
Has a back camera with a 50MP wide lens, 50MP telephoto lens, and 12MP ultrawide lens, along with an LED flash on the rear, that is clear for attractive photos and video calling. At the front, is a Single camera a 32-megapixel selfie shooter.
Battery
Has a powerful non-removable battery of 5500mAh that offers decent longevity with 90W fast-charging support.
| Brand | Xiaomi |
| Front Camera | 32MP |
| Back Camera | 50MP+50MP+12MP |
| Display | 6.83″ inch |
| Processor | Mediatek Dimensity 9400+ (3 nm) |
| RAM | 12GB |
| Internal Storage | 512GB, 1TB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth 5.4 |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| Fingerprint Sensor | Yes (under the display, optical) |
| Battery | Li-Po 5500mAh, non-removable |
| Color(s) | Black, Gray, Mocha Gold |







2 reviews for Xiaomi 15T Pro 5G