Description
Vivo Y33s 4gb 128gb Price in Kenya
Vivo Y33s 4gb 128gb price in Kenya is Ksh.20,000-Ksh.20,000 at Avechi Kenya, online and at the physical shop. It was launched in August 2021 and is available in Mirror Black and Midday Dream colors.
Cameras
The phone has a triple back camera set up of 50MP main alongside a 2MP depth sensor and 2MP Macro lens. At the front, there is a 16MP single camera for capturing selfies and video calling.
Memory and Performance
Vivo Y33s is available in 2 variants-one with 4GB RAM/64GB internal memory and the other 8GB RAM/128GB internal storage. There is a shared slot for memory backup. The phone runs Android 11 and is powered by Mediatek MT6769V/CU Helio G80 chipset.
Battery
This device is fueled by 5000mAh non-removable battery supporting 18W fast charging.
Other notable features include; a side-mounted fingerprint sensor, a 6.58″-inch display.
| Display | 6.58″ inch |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels |
| Back Camera | 50MP+2MP+2MP |
| Front Camera | 16MP |
| OS | Android 11 |
| RAM | 4GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Color | Mirror Black, Midday Dream |







Reviews
There are no reviews yet