Description
Vivo V70 FE 5G 8GB 512GB Price In Kenya
Vivo V70 FE 5G 8GB 512GB Price in Kenya is KSh. 62,699 both online and at the physical shop. Launched in March 2026.Available colors: Ocean Blue, Monsoon Blue, Muse Purple, Northern Lights Purple, Titanium Silver. It comes with a 1-year warranty.
Body and Display
Vivo V70 FE 5G has a 6.83” AMOLED display with a 120Hz refresh rate that enhances speed and smooth scrolling through apps. Has a Glass front, plastic back or glass back. In addition, it is IP68/IP69 rated dust-tight and water resistant
Processing and Memory
The phone comes with the latest Android 16, up to 4 major Android upgrades. It is powered by Mediatek Dimensity 7360 Turbo (4 nm) with an Octa-core 2.5GHz, which delivers superb power efficiency and is great at multitasking. Currently available with 8GB of RAM and 512GB of internal Memory.
Cameras
The phone has a very impressive camera. For selfies, it packs a 32MP wide camera ideal for taking group photos and amazing video calls. On the rear, it is even more impressive with a back camera of 200MP+8MP.
Battery
The phone packs a very powerful 7000mAh non-removable battery. This is great for browsing, watching YouTube videos, and much more all day long without recharging it. It also supports fast charging 90W
| Brand | Vivo |
| Front Camera | 32MP |
| Back Camera | 200MP+8MP |
| Display | 6.83″ inch |
| Operating System | Mediatek Dimensity 7360 Turbo (4 nm) |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 512GB |
| Memory Card Slot | NO |
| SIM Card | Dualsim |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, 5G |
| 3.5 mm Jack | No |
| USB Port | USB Type-C 2.0, OTG |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (under display, optical) |
| Battery | Li-Po 700mAh, non-removable |
| Colours | Ocean Blue, Monsoon Blue, Muse Purple, Northern Lights Purple, Titanium Silver |








Reviews
There are no reviews yet