Description
Vivo V19 Price in Kenya
Vivo V19 price in Kenya is Ksh.40,000-Ksh.45,000 at Avechi Kenya, both online and at the physical shop. Launched in April 2020. This is the 8 GB RAM / 128 GB internal storage variant of Vivo which is available in Mystic Silver/Sleek Silver and Piano Black/Gleam Black colors.
Cameras
V19 packs a quad back camera setup of 48MP, 8MP, 2MP and 2MP respectively. For the selfie, equipped with 32MP and 8MP dual front shooter for clear and concise images and video calling.
RAM and Internal Storage
Vivo V19 is currently available in two variants. The phone comes in 8GB RAM/128GB of internal storage and 8GB RAM/256GB of internal storage variants. Supports internal memory back up through a memory card.
Other Notable Features
This device has a 6.44-inch IPS LCD display with 1080 x 2400 Pixels resolution. Other noteworthy specs include;
- Fingerprint (under display, optical)
- Android 10, Funtouch 10.0
- Non-removable Li-Po 4500 mAh battery with 33W fast-charging
| Display | 6.44″ inch |
| Back Camera | 48MP+8MP+2MP+2MP |
| Front Camera | 32MP+8MP |
| OS | Android 10 |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical) |
| Battery | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Color | Mystic Silver/Sleek Silver, Piano Black/Gleam Black |








Reviews
There are no reviews yet