Description
Villaon V20 2GB 32GB Price In Kenya
Villaon V20 2GB 32GB Price In Kenya is ksh 5,099 both online and at the physical shop. Launched in 2023.Comes with a 1-year warranty. Available in color blue or black
Body and Display
The phone is 6.3” wide for better video or picture viewing. Has a PLS LCD screen and it does not break easily. The phone display has 480 x 854 pixels. This plus the battery amounts to 195 grams in the total weight of the phone. It has a dual SIM card holding capacity and has a microSD slot.
Processing and Memory
Comes with android 11 go edition.The phone has a powerful Ram of 2GB . It also has 32gb Rom enough storage to store all your files.
Cameras
The Phone has an 5MP selfie camera that provides a wider viewing angle, The main camera is fitted with a lens of 8MP with an led flash which is ideal for social media apps and video calling.
Battery
On moderate usage, the 3000mAh non-removable battery easily lasts a day. It also has a Type c charging port.
| Brand | Villaon |
| Front Camera | 5MP |
| Back Camera | 8MP |
| Display | 6.3″ inch |
| Processor | Octa core |
| RAM | 2GB |
| Internal Storage | 32GB |
| Memory Card Slot | microSDXC |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth , 3g |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB CABLE | USB TYPE C |
| Fingerprint Sensor | NO |
| Battery | Li-Po 3000mAh, removable |
| In The Box | Phone,charger |








Reviews
There are no reviews yet