Description
Ulefone Note 14 3GB 16GB Price In Kenya
Ulefone Note 14 3GB 16GB Price in Kenya is Ksh.12,499 both online and at the physical shop. Launched in September 2022.Available in Midnight Black, Mint Green, and Lavender purple colours. It comes with a 1-year warranty.
Body and Display
Ulefone Note 14 has a 6.52” IPS LCD Screen display with a high refresh rate that enhances speed and smooth scrolling through apps. Has a Glass front, plastic frame, and plastic back build. It also has a dual SIM card holding capacity.
Processing and Memory
The phone comes with the latest Android 12. It is powered by Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) with a CPU of Quad-core 2.0GHz which delivers superb power efficiency and is great at multitasking. Currently available with 3GB of RAM and 16GB of internal Memory. The 16GB Memory provides ample storage to store all your files.
Cameras
The phone has a very impressive camera. For selfies, it packs a 5MP wide camera ideal for taking group photos and amazing video calls. On the rear, it is even more impressive with a dual camera of 13MP, 8MP respectively.
Battery
The phone packs a very powerful 4500mAh non-removable battery. This is great for browsing, watching YouTube videos, and much more all day long without recharging it. It also supports 10W charging
| Brand | Ulefone |
| Front Camera | 5MP |
| Back Camera | 13MP+8mp |
| Display | 6.52 inch |
| Processor | Quad-core 2.0 |
| RAM | 3GB |
| Internal Storage | 16GB |
| Memory Card Slot | microSDXC (dedcated slot) |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth,4G |
| 3.5 mm Jack | yes |
| USB Port | USB Type-C 2.0 |
| Fingerprint Sensor | Yes side mounted |
| Battery | Li-Po 4500mAh, non-removable |
| Color(s) | Midnight Black, Mint Green, Lavender purple |










Reviews
There are no reviews yet