Description
Ulefone Armor X13 36B 64GBprice in Kenya
Ulefone Armor X13 6GB 64GB price in Kenya is Ksh.15799 both online and at the physical shop. It launched in August 2023. Comes with a 1-year warranty. Available in color Black, Black/Orange.
Body and Display
Comes with a large 6.52″screen. Has a dimension of 173 x 83 x 13.6 mm, and has an IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min). It has a dual sim card holding capacity and a microSD dedicated slot. The phone is 6.52” wide for better video or picture viewing. Has an IPS LCD screen ideal for videos and smooth scrawling. The phone display has 720 x 1600 pixels
Processing and Memory
Comes with a 2.2GHz OCTA-core with the latest Android 13. currently available in 6GB RAM 64GB internal memory. Also, you can increase the internal memory using a memory card in case you need more storage for your videos, photos, and files.
Cameras
Ulefone Armor X13 comes with a powerful 50mp+24mp dual back camera. For selfies, It has an 8MP wide camera that lets you take crystal clear photos and videos.in addition ,it supports 1080p videos
Battery
Powered by a powerful 6320 mAh non-removable battery. The battery lets you use your phone the whole day with enough power left for the next day.
| Brand | Ulefone |
| Front Camera | 8MP |
| Back Camera | 50mp+24mp |
| Display | 6.52″ inch |
| Processor | Octa-core 2.2Ghz |
| RAM | 6GB |
| Internal Storage | 64GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth,4G |
| 3.5 mm Jack | YES |
| USB Port | USB Type-C 2.0 |
| Fingerprint Sensor | no |
| Battery | Li-Po 6320mAh, non-removable |
| Color | Black, Black/Orange |









Reviews
There are no reviews yet