Description
Ulefone Armor X10 Pro 4GB 64GBprice in Kenya
Ulefone Armor X10 Pro 4GB 64GB price in Kenya is Ksh.16,199 both online and at the physical shop. Launched in March 2022 . Comes with a 1-year warranty. Available in colors black, and Gray.
Body and Display
Comes with a large 5.45″screen. Has a dimension of 158.2 x 76.7 x 14.6 mm, and has an IP68/IP69K dust/water resistant. It has a dual sim card holding capacity and a microSD dedicated slot. The phone is 5.45” wide for better video or picture viewing. Has an IPS LCD screen coupled with 120hz refresh rate . The phone display has 720x 1440pixels
Processing and Memory
Comes with a 2.0GHz OCTA-core with the latest Android 11. currently available in 4GB RAM 64GB internal memory. Also, you can increase the internal memory using a memory card in case you need more storage for your videos, photos, and files.
Cameras
Ulefone Armor x10 pro comes with a powerful 20MP and 2mp Dual back camera. For selfies, It has an 5MP wide camera that lets you take crystal clear photos and videos.
Battery
Powered by a large 5180mAh non-removable battery. The battery lets you use your phone the whole day with enough power left for the next day.
| Brand | Ulefone |
| Front Camera | 5MP |
| Back Camera | 20MP+2mp |
| Display | 5.45″ inch |
| Processor | Octa-core 2.05Ghz |
| RAM | 4GB |
| Internal Storage | 64GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth,4G |
| 3.5 mm Jack | YES |
| USB Port | USB Type-C 2.0 |
| Fingerprint Sensor | no |
| Battery | Li-Po 5180mAh, non-removable |
| Color | black ,gray |










Reviews
There are no reviews yet