Description
Ulefone Armor Pad 4GB price in Kenya
Ulefone Armor Pad 4GB 64GBprice in Kenya is Ksh.16799 both online and at the physical shop. It launched in March 2023. Comes with a 1-year warranty. Available in color Black,
Body and Display
Comes with a large 8.0″screen. Has a dimension of 173 x 83 x 13.6 mm, and has an IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min). It has a dual sim card holding capacity and a microSD dedicated slot. The Tablets 8.0” wide for better video or picture viewing. Has an IPS LCD screen ideal for videos and smooth scrawling. The phone display has 800 x 1280 pixels
Processing and Memory
Comes with a 2.0GHz OCTA-core with the latest Android 12. currently available in 4GB RAM 64GB internal memory. Also, you can increase the internal memory using a memory card in case you need more storage for your videos, photos, and files.
Cameras
Ulefone Armor Pad comes with a powerful 13mp back camera. For selfies, It has an 5MP wide camera that lets you take crystal clear photos and videos.in addition ,it supports 1080p videos
Battery
Powered by a powerful 7650mAh non-removable battery. The battery lets you use your phone the whole day with enough power left for the next day.
| Brand | Ulefone |
| Front Camera | 5MP |
| Back Camera | 13mp |
| Display | 8.0″ inch |
| Processor | Octa-core 2.0Ghz |
| RAM | 4GB |
| Internal Storage | 64GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth,4G |
| 3.5 mm Jack | YES |
| USB Port | USB Type-C 2.0 |
| Fingerprint Sensor | Yes ( |
| Battery | Li-Po 7650mAh, non-removable |
| Color | Black |









Reviews
There are no reviews yet