Description
Ulefone Armor 34 Pro+ 16GB 512GB Price In Kenya
Ulefone Armor 34 Pro+ 16GB 512GB price in Kenya is Ksh.69,299 both online and at the physical shop. It launched in December 2025. Comes with a 1-year warranty. Available in color Black.
Body and Display
Comes with a large 6.95″screen. Has a dimension of 183.1 x 86.6 x 32.7 mm, and has an IP68 dust/water resistant (up to 2m for 30 min). It has a dual sim card holding capacity and a microSD dedicated slot. The phone is 6.95” wide for better video or picture viewing. Has an IPS LCD with 120HZ screen ideal for videos and smooth scrawling. The phone display has 1080x 2460 pixels
Processing and Memory
Comes with a 2.6GHz OCTA-core with the latest Android 15. Powered by Mediatek Dimensity 7400X (4 nm) currently available in 16GB RAM 512GB internal memory. Also, has a dedicated memory card slot . The 256gb ROM Provides ample space to store all your files.
Cameras
Ulefone Armor 34 Pro+ comes with a powerfuL 50mp+64mp +50mp camera back camera. For selfies, It has a 32MP wide camera that lets you take crystal clear photos and videos.in addition ,it supports 1440p videos
Battery
Powered by a powerful 25500 mAh non-removable battery. Supports fast charging 66W
| Brand | Ulefone |
| Front Camera | 32MP |
| Back Camera | 50mp+64mp+50mp |
| Display | 6.95″ inch |
| Processor | Octa-core 2.6Ghz |
| RAM | 16GB |
| Internal Storage | 512GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth,4G |
| 3.5 mm Jack | YES |
| USB Port | USB Type-C 2.0 |
| Fingerprint Sensor | side mounted |
| Battery | Li-Po 25500mAh, non-removable |
| Color | Black |






Reviews
There are no reviews yet