Description
Ulefone Armor 16S 8GB 128GB Price In Kenya
Ulefone Armor 16S 8GB 128GB price in Kenya is Ksh.20,599 both online and at the physical shop. It launched in March 2024. Comes with a 1-year warranty. Available in color Black/Orange.
Body and Display
Comes with a large 5.93″screen. Has a dimension of 173.4 x 83.4 x 18.3 mm, and has an IP68 dust/water resistant (up to 2m for 30 min). It has a dual sim card holding capacity and a microSD dedicated slot. The phone is 6.56” wide for better video or picture viewing. Features an IPS LCD screen, ideal for videos and smooth scrolling. The phone display has 720x 1440pixels
Processing and Memory
Comes with a 2.0GHz OCTA-core with the latest Android 13. Powered by Unisoc Tiger T616 (12 nm) currently available in86GB RAM 128GB internal memory. Also, has a dedicated memory card slot . The 128gb ROM Provides ample space to store all your files.
Cameras
Ulefone Armor 16s comes with a powerfuL 50mp back camera. For selfies, It has a 8MP wide camera that lets you take crystal clear photos and videos.in addition ,it supports 1080p videos
Battery
Powered by a powerful 9600 mAh non-removable battery. Supports fast charging 18W
| Brand | Ulefone |
| Front Camera | 8MP |
| Back Camera | 50mp |
| Display | 6.56″ inch |
| Processor | Octa-core 2.0Ghz |
| RAM | 6GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth,4G |
| 3.5 mm Jack | YES |
| USB Port | USB Type-C 2.0 |
| Fingerprint Sensor | side mounted |
| Battery | Li-Po 9600mAh, non-removable |
| Color | Black/Orange |







Reviews
There are no reviews yet