Description
Tecno Camon 50 Ultra 5G 8GB 512GB Price in Kenya
Tecno Camon 50 Ultra 5G 8GB 512GB price in Kenya is Ksh.58,599, both online and at the physical shop. Comes with a 1-year warranty. Launched in March 2026. Available in colors Moonshadow Black, Cypress Green, Nebula Titanium, Luminous Orange, Misty Purple
Body and Display
The Camon 50 Ultra has a 6.78” AMOLED display and a 144Hz refresh rate. It also has a dual SIM card holding capacity. Comes equipped with 5G Network
Processing And Memory
The phone comes with the latest Android 16, up to 3 major Android upgrades, HIOS 16 with an Octa-core (4×2.6 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55). Currently available in 8GB RAM and 512GB ROM.
Cameras
It has a very impressive camera. On the rear, it has a Dual back camera of 50MP,50MP and 8MP, for selfies, the phone features a 50MP camera that allows you to capture detailed photos and clear video calling.
Battery
On moderate usage, the 6160mAh non-removable battery easily lasts a day or a half. It supports super-fast charging with a 45W charger.
| Brand | Tecno |
| Front Camera | 50MP |
| Back Camera | 50MP+50MP+8MP |
| Display | 6.78″ inch |
| Processor | Mediatek Dimensity 7400 Ultimate (4 nm) |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 512GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, 5G Network |
| 3.5 mm Jack | NO |
| USB Port | USB Type-C 2.0, OTG |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (under display, optical) |
| Battery | Li-Po 6160mAh, non-removable |
| Color(s) | Moonshadow Black, Cypress Green, Nebula Titanium, Luminous Orange, Misty Purple |







Reviews
There are no reviews yet