Description
Tecno Camon 30S Pro 8GB 256GB Price In Kenya
Tecno Camon 30S Pro 8GB 256GB price in Kenya is Ksh.31,499 both online and at the physical shop. Comes with a 1-year warranty. Launched in August 2024. Available in colors Interstellar Grey, Pearl Gold, Shim Silver Green.
Body and Display
Camon 30s pro Has a 6.78” AMOLED display and a 120hz refresh rate. It has a dual SIM card holding capacity. Has a sleek stylish design Glass front, Glass back, and silicone polymer back (eco-leather). The phone is 6.78” inch wide for better video or picture viewing. Comes equipped with 4G Network
Processing And Memory
The phone comes with the latest Android 14, up to 2 major Android upgrades, HIOS 14. In addition, It is powered by Mediatek Helio G100 (6 nm). Currently available in 8GB RAM and 256GB ROM.
Cameras
It has a very impressive camera, On the rear, it has a Dual back camera of 50MP, 2MP and videos . For selfies, the phone features a 50MP camera that allows you to capture detailed photos and clear video calling.
Battery
On moderate usage, the 5000mAh non-removable battery easily lasts a day or a half. It supports super-fast charging with a 45W charger.
| Brand | Tecno |
| Front Camera | 50MP |
| Back Camera | 50MP+2mp |
| Display | 6.78″ inch |
| Processor | Mediatek Helio G100 (6 nm) |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, 4G Network |
| 3.5 mm Jack | NO |
| USB Port | USB Type-C 2.0, OTG |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (under display, optical) |
| Battery | Li-Po 5000mAh, non-removable |
| Color(s) | Interstellar Grey, Pearl Gold, Shim Silver Green |









Reviews
There are no reviews yet