Description
Tecno Camon 30 5G 8GB 512GB Price in Kenya
Tecno Camon 30 5G 8GB 512GB price in Kenya is Ksh.47,299 both online and at the physical shop. Comes with a 1-year warranty. Launched in February 2024. Available in colors Iceland Basaltic Dark, Uyuni Salt White, Emerald Lake Green.
Body and Display
Camon 30 5G has a 6.78” AMOLED display and a 120Hz refresh rate. It has a dual SIM card holding capacity. Has a sleek, stylish design. Glass front, Glass back, and silicone polymer back (eco-leather). The phone is 6.78” inch wide for better video or picture viewing. Comes equipped with 5G Network
Processing And Memory
The phone comes with the latest Android 14, up to 2 major Android upgrades, HIOS 14. In addition, it is powered by Mediatek Dimensity 7020 (6 nm). Currently available in 8GB RAM and 512GB ROM. In addition, it doesn’t have a memory card slot.
Cameras
It has a very impressive camera, on the rear, it has a Dual back camera of 50MP, 2MP, and videos at 30 frames per second. For selfies, the phone features a 50MP camera that allows you to capture detailed photos and clear video calling.
Battery
On moderate usage, the 5000mAh non-removable battery easily lasts a day or a half. It supports super-fast charging with a 70W charger.
| Brand | Tecno |
| Front Camera | 50MP |
| Back Camera | 50MP+2MP |
| Display | 6.78″ inch |
| Processor | Mediatek Dimensity 7020 (6 nm) |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 512GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, 5G Network |
| 3.5 mm Jack | NO |
| USB Port | USB Type-C 2.0, OTG |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (under display, optical) |
| Battery | Li-Po 5000mAh, non-removable |
| Color(s) | Iceland Basaltic Dark, Uyuni Salt White, Emerald Lake Green |







Reviews
There are no reviews yet