Description
Tecno Camon 18 Premier 8gb 256gb Price in Kenya
Tecno Camon 18 Premier 8gb 256gb price in Kenya is between Ksh.35,000-Ksh.40,000 at Avechi Kenya, both online and at the physical shop. It was launched in October 2021 and is available in Polar night and Vast sky color options.
Cameras
The phone’s cameras are quite impressive. Camon 18 Premier packs a triple back camera setup of 64MP, 8MP and 12MP respectively. Their features include HDR and panorama. For the selfie, it is equipped with 32MP front shooter for clear selfies and video calling.
RAM and Internal Storage
Camon 18 Premier is currently available in one variant. The phone comes in 8GB RAM/256GB of internal storage.
Other Notable Features
This device has a 6.7-inch AMOLED display with 1080 x 2400 Pixels resolution. Other noteworthy specs include;
- Fingerprint sensor
- Android 11
- Non-removable Li-Po 4750 battery with 33W fast-charging
| Display | 6.7″ inch |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Back Camera | 64MP+8MP+12MP |
| Front Camera | 32MP |
| OS | Android 11 |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, 4G |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | USB Type-C 2.0 |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted) |
| Battery | Li-Po 4750 mAh, non-removable |
| Color | Polar night, Vast sky |







Reviews
There are no reviews yet