Description
Sony Xperia 1 VIII 12GB 512GB Price In Kenya
Sony Xperia 1 VIII 12GB 512GB price in Kenya is Ksh. 189,999 both online and at the physical shop. Launched in May 2026. Comes with a 1-year warranty. Available in Graphite Black, Iolite Silver, Garnet Red, Native Gold.
Body and Display
Sony Xperia has a 6.5-inch display with an LTPO OLED screen with 1B colors. On the other hand, has a Corning Gorilla Glass Victus 2 Mohs level 5 that withstands drops up to 2 meters on rough surfaces. Has a Nano-SIM and eSIM or Dual SIM card holding capacity and a memory card slot.
Processing and Memory
The phone comes with the latest Android 16 up to 4 major Android upgrades. It is powered by Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)with a CPU of Octa-core 2*4.6GHz which delivers superb power efficiency and is great at multitasking. Currently available with 12GB of RAM and 512GB of internal Memory.
Cameras
Comes with very impressive cameras. For selfies, it packs a 12MP wide camera ideal for taking group photos and amazing video calls. On the rear, it is even more impressive with a triple camera of 48MP and 48MP, and 48MP, respectively.
Battery
In addition, It packs a very powerful 5,000mAh non-removable battery. This is great for browsing, watching YouTube videos, and much more all day long without recharging it.
| Brand | sony-xperia |
| Front Camera | 12MP |
| Back Camera | 48MP+48MP+48MP |
| Display | 6.5” |
| Processor | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| RAM | 12GB |
| Internal Storage | 512GB |
| Memory Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| SIM Card | Nano-SIM + eSIM |
| Connectivity | 5G Network |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | USB Type-C 3.2, OTG, video output |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (side-mounted) |
| Battery | 5000 mAh, non-removable |
| Color | Graphite Black, Iolite Silver, Garnet Red, Native Gold |








Reviews
There are no reviews yet