Description
Samsung QA85Q60UA Q60A 60 Inch QLED 4K Smart TV 2021 Price in Kenya
Samsung QA85Q60UA Q60A 60 Inch QLED 4K Smart TV 2021 price in Kenya is between Kenya is between Ksh. 310,000-Ksh.320,000 at Avechi Kenya, both online and at the physical shop.
Some of its features include; Quantum dot, Quantum processor, 4K ambient Mode, Quantum HDR 4X, among others.
Samsung is among renown TV brands that is loved by many. Its TVs are of quality make and assures guaranteed longevity. There are also special features such as curved display, Tizen OS for smart TV, unique to Samsung alone.
Samsung TVs are available in various sizes; from 32 inches- 85 inches. Shop for Samsung TVs at Avechi at the most convenient and affordable rates. Your TV will be delivered within 48 hours.
| Brand | Samsung |
| Special features | Neo quantum Processor 4K, Quantum HDR 24X, Quantum Matrix Technology |
| Warranty | Limited (12 months) |
| Smart TV | Yes |
| Screen Size | 60 inch |
| Sound | Dolby Digital Plus |
| Curved TV | No |
| Model | QA85Q60UA Q60A |
| Screen Types | QLED |
| Is Flat Screen | Yes |
| Video Encoding | MP4 |
| TV Bracket Type | Fixed, Swivel, Tilt |
| Display Resolution in pixels | 3,840 x 2,160 |
| What’s in the box | TV, Remote with Battery, Power Cable, Manual |
| Display Standard | 4K Ultra HD |
| Has 3D Technology | No |
| Interfaces/Ports | 4 HDMI, 2 USB, Ethernet (LAN) |
| TV Audio Cable Type | HDMI Cable |
| Basic Colors | Black |







Reviews
There are no reviews yet