Description
Samsung Galaxy S21 Ultra 5G 12gb 256gb Price in Kenya
Samsung Galaxy S21 Ultra 5G 12gb 256gb price in Kenya is Ksh.130, 000-Ksh.150,000 exclusively at Avechi Kenya, online and at the physical shop. Launched in January 2021. This is the 12 GB RAM / 256 GB internal storage variant of Samsung; available in Phantom Black, Phantom Silver, Phantom Titanium, Phantom Navy and Phantom Brown colors.
Cameras
Samsung Galaxy S21 Ultra 5G has a quad back camera setup of 108 MP (wide), 10 MP periscope telephoto lens, 10MP telephoto lens and 12 MP ultra-wide lens respectively. These cameras are equipped with PDAF (Phase Detect Autofocus) and optical zoom. For the selfie, the Samsung Galaxy S21 Ultra 5G sports a 40MP front shooter that is ideal for clear attractive photos and video calling.
RAM and Internal Storage
Currently available in three variants- 12 GB of RAM and 128 GB of storage, 12GB of RAM/256 GB internal storage and the 16GB of RAM/512 GB of internal storage variant. The phone doesn’t have a memory card slot.
5000mAh Li-Po Non-removable Battery
Has a 5000mAh battery that offers decent longevity with 25W fast-charging support. The phone battery can easily last more than a day under moderate use. Other than fast-charging, there is reverse charging and wireless charging.
| Display | 6.8″ inch |
| Back Camera | 108MP+10MP+10MP+12MP |
| Front Camera | 40MP |
| OS | Android 10 |
| RAM | 12GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (2 Nano-SIMs + eSIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Ion 4500 mAh, non-removable |
| Colors | Phantom Black, Phantom Silver, Phantom Titanium, Phantom Navy, Phantom Brown, Navy |








Reviews
There are no reviews yet