Description
Samsung Galaxy M32 5G 6gb 128gb Price in Kenya
Samsung Galaxy M32 5G 6gb 128gb price in Kenya is Ksh.25, 000-Ksh.30,000 at Avechi Kenya, online and at the physical shop. Comes with a 1-year warranty and was launched in September 2021. This is the 6 GB RAM / 128 GB internal storage variant of Samsung, available in Slate Black and Sky Blue colors.
Cameras
Galaxy M32 has a quad back camera setup of 48MP, 8MP, 5MP and 2MP respectively. For the selfie, the phone sports a single 13MP front shooter.
RAM and Internal Storage
Currently available in 2 variants-6GB of RAM and 128 GB of internal storage and 8GB of RAM and 128GB of internal storage. The phone has a dedicated slot for memory back up but uses shared SIM slot.
5000mAh Li-Po Non-removable Battery
Galaxy M32 packs a powerful 5000mAh battery with 15W fast-charging support.
Other Notable Features
Samsung Galaxy M32 has a big 6.5-inch display showing 720 x 1600 pixels resolution. The phone has a side-mounted fingerprint sensor that will allow the phone to protect its data by only allowing the authorized person.
| Display | 6.1″ inch |
| Resolution | 720 x 1600 PIXELS |
| FRONT Camera | 13MP |
| BACK Camera | 48MP+8MP+5MP+2MP |
| Operating System | Android 11,One UI 3.1 |
| RAM | 6GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | Yes( SHARED WITH SIM SLOT) |
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth,5G |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Color | Slate Black, Sky Blue |






Reviews
There are no reviews yet