Description
Samsung Galaxy M12 6gb 128gb Price in Kenya
Samsung Galaxy M12 6gb 128gb price in Kenya is between Ksh.20, 000-Ksh.35,000 at Avechi Kenya, online and at the physical shop.
Launched in April 2021. This is the 6 GB RAM 128 GB internal storage variant of Samsung, available in Black Blue and Green colors.
Cameras
Has a quad back camera setup of 48MP, 5MP, 2MP and 2MP respectively. For the selfie, the Galaxy M12 sports a 8MP front that is ideal for photos and video calling.
RAM and Internal Storage
Samsung Galaxy M12 is currently available in 2 variants- one with 4GB of RAM and 64GB of storage and the other with 6 GB of RAM and 128 GB of storage.
5000mAh Li-Ion Non-removable Battery
Packs a powerful 5000mAh battery. The phone is equipped with 15W fast-charging support.
Other Notable Features
The device has a big 6.5 inch display showing 720 x 1600 pixels resolution. The phone has a Side-mounted display fingerprint sensor.
| Display | 6.5″ inch |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Back Camera | 48MP+5MP+2MP+2MP |
| Front Camera | 8MP |
| OS | Android 11, One UI Core 3.1 |
| RAM | 6GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | USB Type-C 2.0 |
| Fingerprint Sensor | Yes (side-mounted) |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Colors | Black, Blue, Green |






Reviews
There are no reviews yet