Description
Samsung Galaxy M01s 3gb 32gb Price in Kenya
Samsung Galaxy M01s 3gb 32gb price in Kenya is Ksh.10,000-Ksh.15,000 at Avechi Kenya, online and at the physical shop. Launched in August 2021 and is available in Light Blue and Grey colors. Comes with a 1-year warranty.
Cameras
Galaxy M01s 3gb 32gb has a dual back camera setup of 13MP and 2MP respectively. The phone sports a single 8MP front shooter that is ideal for clear attractive photos and video calling.
RAM and Internal Storage
Galaxy M01s is currently available in only one variant- 3GB of RAM and 32 GB of internal storage. It has a card slot for memory expansion.
4000mAh Li-Po Non-removable Battery
Packs a powerful 4000mAh battery which non-removable.
Other Notable Features
Samsung Galaxy M01s has a big 6.2-inch display showing 720×1520 pixels resolution. The phone has a rear-mounted fingerprint sensor that will allow the phone to protect its data by only allowing the authorized person.
| Display | 6.2″ inch |
| Back Camera | 13MP+2MP |
| Front Camera | 8MP |
| OS | Android 9.0 |
| RAM | 3GB |
| Internal Storage | 32GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Colors | Light Blue, Gray |







Reviews
There are no reviews yet