Description
Samsung Galaxy A72 8gb 128gb Price in Kenya
Samsung Galaxy A72 8gb 128gb price in Kenya is between Ksh.40, 000-Ksh.45,000 at Avechi Kenya, online and at the physical shop. Launched in March 2021. This is the 8 GB RAM / 128 GB internal storage variant of Samsung, available in Awesome Black, Awesome White, Awesome Violet and Awesome Blue colors.
Cameras
Samsung Galaxy A72 has a quad back camera setup of 64MP, 8MP, 12MP and 5MP respectively. For the selfie, it sports a 32MP front shooter.
RAM and Internal Storage
Galaxy A72 is currently available in 3 variants- one with 8 GB of RAM and 128 GB of storage, 6 GB of RAM/128 GB internal storage and the other with 8 GB of RAM and 256 GB of storage.
5000mAh Li-Ion Non-removable Battery
Packs a powerful 5000mAh battery. The phone is equipped with 25W fast-charging support.
Other Notable Features
The device has a big 6.7 inch display showing 1080 x 2400 pixels resolution, 394ppi of pixel density and achieves 84.4% screen-to-body ratio. Moreover, it’s also packing 90Hz refresh rate. The phone has an in display fingerprint sensor.
| Display | 6.7″ inch |
| Back Camera | 64MP+8MP+12MP+5MP |
| Front Camera | 32MP |
| OS | Android 11 |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Colors | Awesome Black, Awesome White, Awesome Violet, Awesome Blue |









Reviews
There are no reviews yet