Description
Samsung Galaxy A52 4G Price in Kenya
Samsung Galaxy A52 8gb 128gb price in Kenya is between Ksh.30, 000-Ksh.40,000 at Avechi Kenya, online and at the physical shop. It was launched in March 2021 and is available in Awesome Black, Awesome White, Awesome Violet and Awesome Blue colors.
Cameras
Samsung Galaxy A52 has a quad back camera setup of 64MP, 12MP, 5MP and 5MP respectively.
For the selfie, the Galaxy A52 sports a 32MP front shooter that is ideal for clear attractive photos and video calling.
RAM and Internal Storage
Samsung Galaxy A52 is currently available in 4 variants- one with 8 GB of RAM and 128 GB of storage, 4 GB of RAM/128 GB internal storage, 8GB of RAM/128 GB of internal storage and the other with 8 GB of RAM and 256 GB of storage.
5000mAh Li-Ion Non-removable Battery
Packs a powerful 4500mAh battery. The phone is equipped with 25W fast-charging support.
Other Notable Features
The device has a big 6.5 inch display showing 1080 x 2400 pixels resolution. Moreover, it’s also packing 90Hz refresh rate. The phone has an in display fingerprint sensor.
| Display | 6.5″ inch |
| Back Camera | 64MP+12MP+5MP+5MP |
| Front Camera | 32MP |
| OS | Android 11 |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Colors | Awesome Black, Awesome White, Awesome Violet, Awesome Blue |









Reviews
There are no reviews yet