Description
Samsung Galaxy A27 5G 8GB 256GB Price In Kenya
Samsung Galaxy A27 5G 8GB 256GB price in Kenya is Ksh.33999 both online and at the physical shop. Launched in May 2026. Comes with a 1-year warranty. Available in Black, White, Mint, Peach Pink.
Body and Display
A26 has a 6.7” Super AMOLED display with a 120hz refresh rate that enhances speed and smooth scrolling through apps. Has a Glass front, plastic frame, and plastic back build.
Processing and Memory
The phone comes with the latest Android 16, up to 6 major Android upgrades, One UI 7. It is powered by Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) with a CPU of Octa-core 2.4 GHz which delivers superb power efficiency and is great at multitasking. Currently available with 8GB of RAM and 256GB of internal Memory. The 256GB ROM provides ample space for all your files.
Cameras
Comes with very impressive cameras. For selfies, it packs a 13MP wide camera ideal for taking group photos and amazing video calls. On the rear, it is even more impressive with a triple camera of 50MP 8MP, and 2MP respectively.
Battery
It packs a very powerful 5,000mAh non-removable battery. This is great for browsing, watching YouTube videos, and much more all day long without recharging it.
| Brand | Samsung |
| Front Camera | 13MP |
| Back Camera | 50MP+8MP+2MP |
| Display | 6.7” |
| Processor | Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| SIM Card | Dual sim |
| Connectivity | 5G Network |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | USB Type-C 2.0 |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (side-mounted) |
| Battery | 5000 mAh, non-removable |
| Color | Black, White, Mint, Peach Pink |







Reviews
There are no reviews yet