Description
Samsung Galaxy A02 2gb 32gb Price in Kenya
Samsung Galaxy A02 2gb 32gb price in Kenya is Ksh.10,000-Ksh.15,000 at Avechi Kenya, online and at the physical shop. Launched in January 2021. Available in Black and Blue color options. Comes with a 1-year warranty.
Cameras
The phone has a dual back camera setup of 13MP (main) and 2MP (depth) respectively. For the selfie, it sports a 5MP front shooter for selfies and video calling.
RAM and Internal Storage
Samsung Galaxy A02 is currently available in 3 variants- one with 2 GB of RAM /32GB of internal storage and 3GB RAM/64GB of internal storage and 2GB of RAM/32GB of internal storage. The phone has a separate micro SD slot for internal memory back up.
5000mAh Li-Po Non-removable Battery
Packs a powerful 5000mAh battery which can last up to 48 hours when fully charged and under moderate use.
Other Notable Features
The phone supports has a large 6.5-inch display showing 720 x 1600 pixels resolution. It also comes with a fingerprint sensor.
| Display | 6.5″ inch |
| Back Camera | 13MP+2MP |
| Front Camera | 5MP |
| OS | Android 10 |
| RAM | 2GB |
| Internal Storage | 32GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| Network | 4G |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Colors | Black and Blue |







Reviews
There are no reviews yet