Description
Philips Omni 10 8gb 256gb Price In Kenya
Philips Omni 10 8gb 256gb Price in Kenya is Ksh.17,899 both online and at the physical shop. It was launched in March 2024 and is available in Starry Black, Coastline Blue. It has a one-year warranty.
Body and Display
Comes with a large 6.6″screen. Has a dimension of 163.6 x 75.6 x 8.3 mm and has a glass front and a plastic back. It has a dual SIM card holding capacity. Has an IPS LCD screen which helps in wider viewing angles and outstanding color accuracy and screen consistency. The phone display has 720 x 1612 pixels
Processing and Memory
It has a 2.0GHz OCTA-core and the latest Android 13. It is currently available with 8GB RAM and 256GB ROM internal memory, which is good storage for videos, photos, and files.
Cameras
Philips Omni 10 comes with a dual camera of 108MP and 0.08MP at the back camera. For selfies, It has a 8MP wide camera that lets you take crystal clear photos and videos.
Battery
Powered by a large 5000mAh non-removable battery and supports 18W charging speed. The battery lets you use your phone the whole day with enough power left for the next day.
| Brand | Philips |
| Front Camera | 8MP |
| Back Camera | 108MP, 0.08MP |
| Display | 6.6″ inch |
| Processor | Mediatek Helio G91 (12 nm) |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | yes |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, 4G Network |
| 3.5 mm Jack | yes |
| USB Port | USB Type c |
| Fingerprint Sensor | Yes ( side mounted) |
| Battery | Li-Po 5000mAh, non-removable |
| Color(s) | Starry Black, Coastline Blue |





Reviews
There are no reviews yet