Description
Oppo Reno 5 5G 8gb 128gb Price in Kenya
Oppo Reno 5 5G 8gb 128gb price in Kenya is between Ksh.35, 000-Ksh.40,000 at Avechi Kenya, online and at the physical shop. Launched in December 2020. This is the 8 GB RAM / 128 GB internal storage variant of Oppo Reno 5 which is available in Aurora Blue, Moonlight Black and Starry Dream colors.
Cameras
Reno 5 5G has a quad back camera setup of 64MP, 8MP, 2MP and a 2MP depth sensor. For the selfie, the phone sports a single 32MP front shooter.
RAM and Internal Storage
Available in 2 variants- 8 GB of RAM and 128 GB of storage and 12GB of RAM/256GB of storage. The phone has no memory card slot.
4300mAh Li-Po Non-removable Battery
Oppo Reno 5 packs al 4300mAh battery. The phone is equipped with 65W fast-charging support. It also supports reverse charging.
Other Notable Features
The device has a big 6.43-inch OLED display showing 1080 x 2400 pixels resolution. It has an under-display fingerprint sensor that will allow the phone to protect its data by only allowing the authorized person.
| Display | 6.43″ inch |
| Back Camera | 64MP+8MP+2MP+2MP |
| Front Camera | 32MP |
| OS | Android 11 |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM (dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| Network | 5G |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Colors | Prism Black and Midnight Blue |









Reviews
There are no reviews yet