Description
Oppo A6 6GB 256GB Price In Kenya
Oppo A6 6GB 256GB price in Kenya is Ksh.31699 online and at the physical shop. Launched in January 2026. It comes with a 1-year warranty. Comes in Sapphire Blue, and Aurora Gold.
Body and Display
The phone is 6.67” wide for better video or picture viewing. Has an IPS LCD 120HZ screen which helps in wider viewing angles and outstanding color accuracy and screen consistency. The phone display has 720 x 1570 pixels.
Processing and Memory
Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) with the latest Android 15, ColorOS 15. Currently available in 6GB RAM and 256GB internal memory. Also, you can increase the internal memory using a memory card in case you need more storage for your videos, photos, and files.
Cameras
Oppo A6 comes with a camera of 50MP at the back. For selfies, It has a 8MP wide camera that lets you take crystal clear photos and videos.
Battery
The phone comes with a large 7000mAh non-removable battery with 45W. The battery lets you use your phone the whole day without recharging.
| Brand | Oppo |
| Front Camera | 8MP |
| Back Camera | 50MP |
| Display | 6.65″ inch |
| Processor | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| RAM | 6GB |
| Internal Storage | 25GB |
| Memory Card Slot | microSDXC |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth,4G |
| 3.5 mm Jack | NO |
| USB Port | USB Type-C 2.0, OTG |
| Fingerprint Sensor | Yes side-mounted |
| Battery | Li-Po 7000mAh, non-removable |
| Color(s) | Sapphire Blue, Aurora Gold |







Reviews
There are no reviews yet