Description
Nokia X10 5G 6gb 128gb Price in Kenya
Nokia X10 5G price in Kenya is Ksh.10, 000-Ksh. 25,000 at Avechi Kenya, online and at the physical shop. Launched in April 2021. This is the 6gb RAM/128gb internal storage variant of Nokia which is available in Forest and Snow colors.
Cameras
X10 5G has a quad main camera set up consisting of 48MP shooter at the back , 5MP ultra wide lens and 2MP macro lens and a 2MP depth sensor. At the front, there is a 8MP camera for selfies and video calling.
RAM and Internal Storage
Nokia X10 is available in several variants. This is the 6GB of RAM/128 GB internal storage variant. There is a card slot to back up memory.
Other Notable Features
This device has a 6.67-inch IPS LCD display showing 1080 x 2400 pixel resolution. Others include; Android 11,Li-Po 4470mAh, non-removable battery and a side-mounted fingerprint.
| Display | 6.67″ inch |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Back Camera | 48MP+5MP+2MP+2MP |
| Front Camera | 8MP |
| OS | Android 11 |
| RAM | 6GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM/dual stand-by) |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB Port | MicroUSB |
| Fingerprint Sensor | No |
| Battery | Li-Po 4470 mAh, non-removable |
| Color | Forest, Snow |








Reviews
There are no reviews yet