Description
Motorola Signature 16GB 512GB Price In Kenya
Motorola Signature 16GB 512GB Price In Kenya is KSh. 118,999, both online and at the physical shop. Comes with a 1-year warranty. Launched January 2026. Available in Pantone: Carbon, Martini Olive colors.
Body and Display
Motorola signature 5G has a 6.8-inch display with a LTPO AMOLED screen with a 165Hz refresh rate. On the other hand, has a Corning Gorilla Glass Victus 2, which withstands drops up 2m. Has a Nano-SIM and/or eSIM card holding capacity but doesn’t come with a memory card slot. It is IP68/IP69 dust tight and water resistant immersible up to 1.5m for 30 min.
Processing and Memory
The phone is powered by a powerful Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) and CPU Octa core 3.7Ghz. With the latest Android 16, up to 4 major Android upgrades. Available in 16GB and 512GB. The 512GB Memory provides ample space to store all your files.
Cameras
The phone has an impressive back camera with a 50MP,50MP, and 50MP ultrawide lens, along with an LED flash on the rear, which is clear for attractive photos and 4K videos AT 30fps. For selfies, it has a 50MP lens and 4K videos.
Battery
The Phone has a powerful non-removable battery of 5200mAh that supports fast charging of a 90W Wired charger.
| Brand | Motorola |
| Front Camera | 50MP |
| Back Camera | 50MP+50MP+50MP |
| Display | 6.8″ inch |
| Processor | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) and CPU Octa core 3.7Ghz |
| RAM | 16GB |
| Internal Storage | 512GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Nano-SIM and/or eSIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, 5G |
| 3.5MM Jack | No |
| Radio | No |
| Fingerprint Sensor | Yes (under display), |
| Battery | Li-Po 5200mAh, non-removable |
| In the box | Motorola SIGNATURE, sim ejector pin, user manual, TYPE C-TO C able |








Reviews
There are no reviews yet