Description
Motorola Moto G Stylus 5G 8GB 256GB Price In Kenya
Motorola Moto G Stylus 5G 8GB 256GB price in Kenya is Ksh 49,999, both online and at the physical shop. Launched in April 2025, it comes with a 1-year warranty. Available in Pantone: Pantone: Gibraltar sea, Surf the Web colors.
Body and Display
Has a 6.7-inch AMOLED display, coupled with a 120Hz refresh rate. It is protected by Corning Gorilla Glass 3, a Glass front (Gorilla Glass 3), silicone polymer (eco leather) back, plastic frame. Also, the phone has 1220 x 2712 pixels, which is great for watching videos and web browsing.
Processing and Memory
Motorola Moto G Stylus comes with Android 15, up to 2 major Android upgrades. In addition, it is powered by a powerful Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm). Available with 8GB RAM and 256GB ROM, which is enough space to store all your files.
Cameras
On the rear, it has a dual camera of a 50MP wide lens and an 13MP ultrawide lens, respectively, while on the front, it has a 32MP wide camera that lets you take crystal clear photos and videos.
Battery
On moderate usage, the 5000mAh non-removable battery can last over 15 hours. The charging is even more impressive. The 68W fast charger charges the phone in just 40 minutes from zero to 50 percent.
| Brand | Motorola |
| Front Camera | 32MP |
| Back Camera | 50MP+13MP |
| Display | 6.7″ inch |
| Processor | Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| SIM Card | Nano-SIM Dual |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, 5G |
| 3.5 mm Jack | YES |
| USB Port | USB Type-C 2.0 |
| Fingerprint Sensor | Yes (under display, optical) |
| Battery | Li-Po 5000mAh, non-removable |
| Color(s) | Pantone: Gibraltar sea, Surf the Web |







Reviews
There are no reviews yet