Description
Lenovo Tab 10″ 4G 4GB 128GB + Case Price in Kenya
Lenovo Tab 10″ 4G 4GB 128GB price in Kenya is Ksh.23,999 both online and at the physical shop. Comes with a 1-year warranty. Available in Arctic Grey, Frost Blue colors.
Body and Display
Lenovo Tab 10″ comes with a large Screen for better video or picture viewing. Has a dimensions of 215.4 x 136.8 x 8mm and LTE.
The Tablet has a sleek stylish design which comes with an IPS LCD screen which helps in wider viewing angles and outstanding color accuracy and screen consistency. The pad display has 1920 x 1200 pixels.
Processing and Memory
Comes with a 2.0GHz Octa-core,Mediatek MT6769V/CU Helio G80 (12 nm) with Android 12. Currently available in 4GB RAM and 128GB ROM internal memory.
Camera
Lenovo Tab comes with a 8MP at the back. For selfies, It has an 2MP wide camera that lets you take crystal clear photos and videos.
Battery
The tablet comes with a powerful 5100mAh non-removable battery that lets you browse, YouTube, and watch videos all day long
| Brand | Lenovo |
| Front Camera | 2MP |
| Back Camera | 8MP |
| Display | 10″ inch |
| Processor | Octa-core |
| RAM | 4GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | NO |
| SIM Card | YES |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth |
| 3.5 mm JackYes | Yes |
| USB Port | USB Type c 2.0 |
| Fingerprint Sensor | NO |
| Battery | Li-Po 5100mAh, non-removable |
| Color(s) | Arctic Grey, Frost Blue |








Reviews
There are no reviews yet