Description
Itel 5626 Triple SIM Feature Phone Price in Kenya
Itel 5626 Triple SIM Feature Phone price in Kenya is Ksh.2,899 at Avechi Kenya, online and at the physical shop. Available in Green and black color options and comes with a 1-year warranty. Key features include;
- Memory: 64mb rom + 64mb ram up to 32gb
- Screen size: 2.8” big screen
- Battery: 2500mAh
- Super soundbox
- King voice
- Super bright torch
- 3D curved edge
- opera mini
- 10 games built-in
- wireless fm
- Rear camera
- Sim card slot: triple sim cards
| In The Box | Handset, Charger, Headphone |
| Brand | iTel |
| Model Name | IT5626 |
| Color | Black |
| Browse Type | Feature Phones |
| SIM Type | Triple Sim |
| Hybrid Sim Slot | No |
| Touchscreen | No |
| OTG Compatible | No |
| Sound Enhancements | Big Loud Speaker |
| Display Size | 7.11 cm (2.8 inch) |
| Resolution | 320 x 240 Pixels |
| Resolution Type | QVGA |
| Display Type | QVGA Display |
| Other Display Features | 3D Curved Display |
| Internal Storage | 8 MB |
| RAM | 8 MB |
| Expandable Storage | 32 GB |
| Supported Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Slot Type | Dedicated Slot |
| Network Type | 2G |
| Supported Networks | GSM |
| Internet Connectivity | GPRS |
| GPRS | Yes |
| Pre-installed Browser | Yes |
| Micro USB Port | Yes |
| Mini USB Port | No |
| Bluetooth Support | Yes |
| Bluetooth Version | v2.1 |
| Wi-Fi | No |
| Wi-Fi Hotspot | No |
| Mini HDMI Port | No |
| USB Tethering | No |
| Infrared | No |
| Audio Jack | 3.5mm |







Reviews
There are no reviews yet