Description
Infinix Note Edge 5G 8GB 256GB Price In Kenya Price In Kenya
Infinix Note Edge 5G 8GB 256GB Price In Kenya is Ksh 32,299, both online and at the physical shop. Launched in January 2026, and is available in Lunar Titanium, silk green, stellar blue, shadow black, and orange. Has a 1-year warranty.
Body and Display
Comes with a large 6.78″screen. Has a dimension of 163.1 x 77.4 x 7.2 mm , and has Glass front, plastic back, plastic frame. It has a dual SIM card holding capacity. Has an AMOLED curved screen, which helps in wider viewing angles and outstanding color accuracy and screen consistency. The phone display has 1208 x 2644 pixels
Processing and Memory
Comes with a 2.4GHz OCTA-core with the latest Android 16, up to 3 major Android upgrades, XOS 16. The phone operates on Mediatek Dimensity 7100 (6 nm). It is currently available in 8GB RAM and 256GB ROM internal memory. This is good storage for your videos, photos, and files.
Cameras
Infinix Note Edge 5G comes with a powerful 50MP at the back. For selfies, it has a 13MP wide camera that lets you take crystal clear photos and videos.
Battery
Powered by a large 6500mAh non-removable battery, and comes with a 45W fast charger. The battery lets you use your phone the whole day with enough power left for the next day.
| Brand | Infinix |
| Front Camera | 13MP |
| Back Camera | 50MP |
| Display | 6.78″ inch |
| Processor | Mediatek Dimensity 7100 (6 nm) |
| RAM | 8GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | NO |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, 4G Network |
| 3.5 mm Jack | NO |
| USB Port | USB Type-C 2.0, OTG |
| Fingerprint Sensor | Yes (under display, optical) |
| Battery | Li-Po 6500mAh, non-removable |
| Color(s) | Lunar Titanium, silk green, stellar blue, shadow black, and orange. |






Reviews
There are no reviews yet