Description
Honor X5C 4GB 64GB Price In Kenya
Honor X5C 4GB 64GB price in Kenya is Ksh 13,499 both online and at the physical shop. Launched in october 2025. Comes with a 1-year warranty and is available in Ocean Cyan, Midnight Black, Tidal Blue, Meteor Silver.
Body and Display
It comes with a large 6.74″screen. Has a dimension of 167 x 77 x 7.9 mm and has a Glass front, plastic back, and plastic frame. It has a dual sim card holding capacity and a microSD which shares with the SIM slot. The phone is 6.74” wide for better video or picture viewing with 720 x 1600 pixels resolution.
Processing and Memory
Honor x5c comes with a 2.0GHz Octa-core Mediatek Helio G81 (12 nm) and has android 15, and no Google Play Services. Currently available in 4GB RAM 64GB ROM internal memory.
Cameras
The Camera is very impressive. On the rear, it has a 50MP+13MP depth camera at the back. For selfies, It has an 5mp wide camera that lets you take crystal clear photos and videos.
Battery
Honor 10 play comes with a large 5260 mAh, Li-polymer, non-removable. It also comes with a 15w fast charger that lets you charge the phone to 100% in a short while.
| Brand | Huawei |
| Front Camera | 5MP |
| Back Camera | 50MP+13MP |
| Display | 6.74″ inch |
| Processor | Mediatek Helio G81 (12 nm) |
| RAM | 4GB |
| Internal Storage | 64GB |
| Memory Card Slot | YES(uses shared SIM slot) |
| SIM Card | Dual SIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth,4G |
| 3.5 mm Jack | YES |
| USB Port | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Fingerprint Sensor | Yes (Side-mounted) |
| Battery | Li-Po 5260mAh, non-removable |
| Color(s) | Ocean Cyan, Midnight Black, Tidal Blue, Meteor Silver |







Reviews
There are no reviews yet