Description
Google Pixel 9 Pro Fold 5G 16GB 256GB price in Kenya
Google Pixel 9 Pro Fold 5G 16GB 256GB price in Kenya is Ksh.116999 both online and at the physical shop. Comes with a 1-year warranty. Launched September 2024. Available in Obsidian, Porcelain colors.
Body and Display
Google Pixel 9 Pro 5G has an 8.0-inch display with a Foldable LTPO OLED screen display with a 120hz refresh rate, also has Glass front (Gorilla Glass Victus 2) (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame Has a Nano-SIM and/or eSIM card holding capacity but doesn’t come with a memory card slot.
Processing and Memory
The phone is powered by a powerful processor Google Tensor G4 (4 nm) and CPU Octa core 3.1Ghz. Comes packed with the latest Android 14, up to 7 major Android upgrades. Available in 16GB and 256 GB. The 256GB Memory provides ample space to store all your files.
Cameras
The phone has an impressive back camera with a 48MP wide lens, a 10.8MP ultrawide lens, and 10.5MP, along with an LED flash on the rear, that is clear for attractive photos and 4K videos AT 30fps. For selfies, it has a 10MP lens,10MP lens, and 4k videos.
Battery
The Phone has a powerful non-removable battery of 4620mAh that supports fast charging of a 21W Wired charger and 7.5W Wireless charger. The charger is sold separately.
| Brand | Google Pixel |
| Front Camera | 10MP+10mp |
| Back Camera | 48MP+10.8MP+10.5MP |
| Display | 8.0″ inch |
| Processor | Google Tensor G4 (4 nm) |
| RAM | 16GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Nano-SIM and/or eSIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, 5G |
| 3.5MM Jack | No |
| Radio | No |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (side-mounted |
| Battery | Li-Po 4650mAh, non-removable |
| In the box | Pixel 9 pro , sim ejector pin, user manual, TYPE C-TO C able |






Reviews
There are no reviews yet