Description
Google Pixel 9 5G 12gb 128gb price in Kenya
Google Pixel 9 5G 12gb 128gb price in Kenya is Ksh. 65,499 both online and at the physical shop. Comes with a 1-year warranty. Launched August 2024. Available iny Obsidian, Porcelain, Wintergreen, Peon colors.
Body and Display
Google Pixel 9 5G has a 6.3-inch display with an OLED screen display with a 120hz refresh rate. On the other hand, has a Corning Gorilla Glass Victus 2 that withstands drops upto 2 meters on rough surfaces. Has a Nano-SIM and/or eSIM card holding capacity but doesn’t come with a memory card slot.
Processing and Memory
The phone is powered by a powerful processor Google Tensor G4 (4 nm) and CPU Octa core 3.1Ghz.Comes packed with the latest 14 with up to 7 major Android upgrades. Available in 12GB and 256GB.The 256GB Memory provides ample space to store all your files.
Cameras
The phone has an impressive back camera with a 50MP wide lens, and a 48MP ultrawide lens, along with an LED flash on the rear, that is clear for attractive photos and 4K videos AT 60fps. For selfies, it has a 10.5mp lense and 4k videos.
Battery
The Phone has a powerful non-removable battery of 4700mAh that supports fast charging of a 27W Wired charger and 15W Wireless charger. Charger sold separately.
| Brand | Google Pixel |
| Front Camera | 10.5MP |
| Back Camera | 50MP+48MP |
| Display | 6.3″ inch |
| Processor | Google Tensor G4(4 nm) |
| RAM | 12GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | No |
| SIM Card | Nano-SIM and/or eSIM |
| Connectivity | Wifi, Bluetooth, 5G |
| 3.5MM Jack | No |
| Radio | No |
| Fingerprint Sensor | Yes (under display, optical ultrasonic), |
| Battery | Li-Po 4700mAh, non-removable |
| In the box | Pixel 9, sim ejector pin, user manual,TYPE C-TO C able |






2 reviews for Google Pixel 9 5G 12GB 128GB